Multivitaminler Kilo Aldırır mı?

Multivitaminler Kilo Aldırır mı?

Vitamin ve mineraller insan yaşamının sürdürülebilmesi açısından gerekli olan bileşiklerdir. Vitamin ve mineralleri bazı durumlarda yeterli miktarda almamız mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda multivitamin desteği alarak vücudunuz için gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlayabilirsiniz.

Multivitaminler vücudumuzun beslenmesini sağlayan yardımcı gıda takviyeleridir. Vitamin ve mineral eksiklikleri durumunda kişilere gerekli desteği sağlamaktadır. Multivitaminler almamız gereken günlük besin değerlerini karşılamayı hedeflemektedir.

Solgar gibi multivitaminler, diyet mineralleri ve diğer besin elementleri ile bir diyet takviyesi amacıyla kullanılan ve bu amaca hizmet eden preparatlardır. Bu tür preparatlar tabletler, kapsüller, pastiller, tozlar, sıvılar ya da enjekte edilebilir formülasyonlar şeklinde kullanılabilmekte, kişiler tarafından bu formlarda tercih edilebilmektedir. Yani aslında multivitaminleri kişinin vücudunun ihtiyaç duyduğu gerekli vitamin, mineral ve takviyeleri içeren, farklı formlarda bulunabilen hazır ilaçlar olarak tanımlayabilmek mümkün olmaktadır.

Multivitaminlerin kilo aldırıp aldırmaması konusuna gelecek olursak, genel anlamda şu şekilde bir tanımlama yapmak mümkün olmaktadır; multivitaminler içerisinde yoğun bir kalori oranı barındırmayan ve bir besinden çok mikro besin unsurları olarak ifade edilebilecek ürünler olarak tanımlamak gerekmektedir.

Multivitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Multivitaminlerin görevleri genel hatlarıyla bir şeyler yiyip içerken bireyin kazandığı bazı vitamin ve minerallerin besin alınmadan önce vücuda aktarılmasıdır. Bu aktarım süreci sayesinde de bireylerin bedenlerindeki bazı metabolik süreçlerin daha doğru ve daha sorunsuz çalışabilmesine direkt olmasa da dolaylı yoldan katkı sağlamaktadır.

Bu nedenle de bilinenin aksine, multivitaminlerin kilo aldırdığı efsanesi doğru değildir. Bunun ana sebebi ise aslında multivitaminlerin teknik açıdan bir besin olarak sayılmaması sadece mikro besin unsurları olarak kabul edilmesi gösterilebilmektedir. Çünkü multivitaminlerin asıl görevi, sizin bedeninizin ihtiyaç duyabileceği bazı besin maddelerinin sıkıştırılmış olarak sizlere sunmasıdır.

Ancak, eğer dengesiz, düzensiz ve yetersiz bir yaşam stiliniz varsa bu bir sorun olabilmektedir. Çünkü, beslenme konusunda problemler yaşıyorsanız ve vücudunuz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri elde edemiyorsa bu gibi durumlarda iştahsızlık gibi sorunların yaşanması, sindirim problemlerinin yaşanması ve benzeri gibi çeşitli nedenlerden dolayı multivitamin kullansanız bile kilo kaybı yaşamanız doğaldır. Çünkü multivitaminler her ne kadar kişiye ihtiyacı olan katkıyı yapıyor olsa da tek başına yeterli olmamaktadır. Kişinin aynı zamanda da beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

https://www.dermoailem.com

Etiketler: multivitamin, multivitaminler kilo aldırır mı, multivitaminin faydaları, multivitaminin görevleri nelerdir, vitamin ve mineraller, sağlıklı yaşam, takviye edici gıdalar
Haziran 14, 2021
Listeye dön