Balık Yağı Kilo Yapar mı?

Balık Yağı Kilo Yapar mı

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmekle mümkündür. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam için gerekli olan takviye edici gıdalar vardır. Bu gıdalara, günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin yeterli olmadığı zamanlarda ihtiyaç duyulur. Omega 3 takviyesi, gündelik hayat içerisinde ihtiyaç duyulan yağ asitlerini sağlayarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilmeye yarar.

Takviye olarak kullanılan birçok gıda vardır. Bu gıdalardan biri, içeriğinde bulunan besin değerleri ile sağlığa oldukça yararlı olan ve sıklıkla kullanılan balık yağıdır. Peki, balık yağı nedir?

Balık Yağı Nedir?

Balık dokuları ile temin edilen balık yağı içeriğinde, D vitamini, Omega 3, E vitamini, kalsiyum, demir ve yağ asidi bulunur. Balık yağına sağlığa yarar sağlaması açısından önem kazandıran en önemli etkenlerden biri Omega 3’tür.  Çoğunlukla çocuklarda gıda takviyesi olarak kullanılan balık yağı, yetişkinler için de kullanılabilir.

Balık Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde balık yağı kullanımının artmasına paralel olarak balık yağı çeşitleri de artmaktadır. Hap ya da şurup şeklinde bulunan balık yağı çeşitleri; beslenme pratikleri, sağlık durumu, vücudun vitamin ihtiyacı gibi kişiden kişiye değişen etkenler baz alınarak seçilir.

Şurup veya hap şeklinde tercih edilmesi, kullanan kişinin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her iki çeşit balık yağı da sağlığa olumlu etki sağlar. Bununla birlikte kullanılan balık yağının yarar sağlaması için doğal bir içeriğe sahip olması, günlük kullanım miktarına uygun olarak Omega 3, vitamin içermesi ve kaliteli bir şekilde üretilmesi gerekir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, içeriğinde bulunan vitaminler ve yağ asitleri dolayısıyla insan sağlığına oldukça faydalıdır. Vücuttaki bir bölgede oluşan ağrı ve şişlikleri azaltmaya yarayan balık yağı faydaları, kanser türleri, diyabet, AIDS, göz hastalıkları ve mide hastalıklarının tedavisinde takviye olarak kullanılmasıdır. Bunların yanında gebelikte düşük ihtimalini azaltarak sağlıklı bir gebeliğe ortam sağlar. Aynı zamanda ciltte oluşabilecek akneleri engeller. Kolesterol düzensizlikleri, kalp hastalıkları gibi bedensel sorunlara iyi gelmesinin yanında; depresyon, anksiyete, hiperaktivite bozukluğu gibi ruhsal sorunlara da iyi gelmektedir. Açlık hissini azaltmak, iltihaplanmaları önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılması önerilir.

Balık yağı, vücutta üretilmediğinden dolayı takviye gıda olarak alınması tavsiye edilir. Bu duruma bağlı olarak düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda yağ asitlerinin faydası ile vücutta birçok görevin yerine getirilmesine yardımcı olur.  Doğru ve bilinçli kullanılması halinde sağlığa olumlu etkiler sağlar.

Balık Yağı İştah Açar mı?

Balık yağının iştah açma veya kilo aldırma gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Aksine kilo verme amacıyla kullanımı önerilen yağ, metabolizmayı hızlandırarak spor faaliyetlerinin etki göstermesine yardımcı olur. Bu sebeple kilo vermek için tercih edilir. Balık yağı kullanırken spor yapılması olumlu bir etki yaratır. Balık yağı, kilo vermek isteyen kişiler iştahlarının zayıflaması için diyet programına eklenebilir. Tokluk hissi vererek diyet yapan kişiye kolaylık verir. Bu şekilde beslenme sorunlarını çözmeye ve sağlıklı bir vücut sahibi olmayı sağlar.

https://www.dermoailem.com/
Etiketler: balık yağı, balık yağı kilo yapar mı, balık yağı nedir, balık yağı çeşitleri, balık yağı faydaları
Nisan 01, 2022
Listeye dön